Královský palác (Stockholm)

Královský palác (také Královský záek, švédsky Kungliga slottet nebo Stockholms slott) je oficiální rezidence a hlavní královský palác švédského panovníka. (Soukromá rezidence královské rodiny je Drottningholm palác). Královský palác se nachází na ostrově Stadsholmen ve Starém Městě (Gamla Stan) v hlavním městě Stockholmu. V blízkosti Královského paláce je Riksdag, švédský parlament.

V tomto objektu jsou kanceláře panovníka (krále Carla XVI. Gustava), ostatních členů švédské královské rodiny a kanceláře „Švédského královského dvora“(Kungliga Hovstaterna, Royal Court of Sweden). Palác slouží k reprezentačním účelům krále a k plnění jeho povinností jako hlavy státu.

Královský zámek ve Stockholmu, Švédsko

Královský palác ve Stockholmu

První opevnění bylo na ostrově Stadsholmen postaveno asi v desátém století. Známá pevnost Tre Kronor Fortress (Tři koruny) byla postaven v polovině třináctého století, a v dalším století se stala královským sídlem. Králové z dynastie Vasa tuto pevnost přestavěli na renesanční zámek, který vyhořel v roce 1697. Na jeho místo architekt Nikodém Tessin mladší navrhl nový palác v římském stylu s průčelím italského vzoru, s interiéry francouzského a švédského vlivu. Prvním obyvatelem paláce byl král Adolf Fridrich v roce 1754.


Zvětšit mapu

Poznámka:
Fotografie: Královský palác ve Stockholmu (By Kim Hansen (Own stitch of own photos) [CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons)