Stockholm

Stockholm je největší švédské město a také hlavní město Švédského království. Ve městě sídlí švédská vláda, parlament i švédský král. Stockholm leží na východním pobřeží Švédska mezi pobřežím Baltského moře a jezerem Mälaren. Město se rozkládá na pobřeží Baltského moře, jezera Mälaren a na čtrnácti ostrovech. Město bývá díky tomu také označováno jako „Benátky severu“.

Stockholmské staré město

Stockholm – Gamla stan (Staré město)

Stockholm má více než 864 000 obyvatel. Celou stockholmskou městskou oblast pak obývá více než 1 372 000 lidí. V roce 1850 měl Stockholm 93 000 obyvatel. O padesát let později, v roce 1900, žilo ve Stockholmu již 300 000 lidí.

Od roku 2007 se Stockholm dělí na čtrnáct čtvrtí (stadsdelsområde): Bromma, Enskede-Årsta-Vantör, Farsta, Hägersten-Liljeholmen, Hässelby-Vällingby, Kungsholmen, Norrmalm, Rinkeby-Kista, Skarpnäck, Skärholmen, Spånga-Tensta, Södermalm, Älvsjö, Östermalm.

Historie Stockholmu

První zmínka o městě je pravděpodobně ve starých severských ságách jako o Agnafitu, ve spojení s mytologickým králem Švédska Agnem. první písemná zmínka o Stockhol se poprvé objevuje v dokumentech v roce 1252. Tehdy se stal díky dolům v Bergslagenu důležitým místem pro obchod s železnou rudou a železem.
Rozvoje města začal ve třináctém století, na místě kde dnes stojí Staré Město (Gamla stan). Za zakladatele města je považován jarl Birger Magnusson. Město díky své poloze velmi rychle získalo velký obchodní význam. Od roku 1634 je Stockholm oficiálně hlavním městem Švédska (někdy se uvádí rok 1523, předtím byla královským městem a obchodním a hospodářským centrem Švédska Sigtuna, na jejíž obranu byl údajně Stockholm jako pevnost vystavěn).

Hlavní památky a zajímavosti Stockholmu
Muzea ve Stockholmu

Stockholm patří mezi města s největším počtem muzeí, je jich zde okolo jednoho sta a každoročně je navšíví milióny návštěvníků. Mezi nejznámější stockholmská muzea patří:

 • Nationalmuseum – Švédské národní muzeum
 • Moderna museet – Museum moderního umění
 • Stockholms stadsmuseum – muzeum města Stockholm
 • Skansen – Skanzen a ZOO na ostrově Djurgården
 • Nordiska museet – „Severské muzeum“
 • Vasamuseet – Námořní muzeum na ostrově Djurgården, mimo jiné s dochovalou středověkou válečnou lodí Vasa
 • Kungliga Myntakabinettet – „Královský mincovní kabinet“, muzeum představuje historii švédských mincí a platidel vůbec od desátého století po současnost
Doprava

Do Stockholmu se dostaneme nejpohodlněji a nejrychleji letecky. Stockhol má přímé spojení s Prahou, a to díky leteckým společnostem Scandinavian Airlines, Norwegian Air Schutlle a ČSA. tyto společnosti létají na letiště Stockholm-Arlanda. Na letiště Stockholm-Skavsta létají nízkonákladové letecké společnosti Wizz Air a Ryanair z blízkých polských letišť, Wizz Air z Katowic a Ryanair z Krakowa. Do Stockholmu se můžeme také dostat přímou autobusovou linkou společnosti Eurolines. Stockholm má pravidelné lodní spojení s fínskými Helsinkiami a s Turku s estonským Tallinnem, lotyšskou Rigou, se souostrovím Ålandy a se Saint Petersburgem. Ve Stockholmu je v od roku 1950 v provozu metro.
Ve Stockholmu a jeho okolí jsou čtyři mezinárodní letiště:

 • Stockholm-Arlanda Airport
 • Stockholm-Bromma Airport
 • Stockholm-Skavsta Airport
 • Stockholm-Västerås Airport
Sport ve Stockholmu

Stockholm je také sportovním centrem. V roce 1912 se ve Stockholmu konaly letní olympijské hry. Ve městě sídlí několik známých sportovních klubů. Z fotbalových klubů jsou to AIK Stockholm, Hammarby IF, IF Brommapojkarna a Djurgårdens IF. Z hokejových klubů sídlících ve Stockholmu je asi nejznámější hokejový klub Djurgårdens IF. Ve Švédsku je také velmi populární plochá dráha, ve Stockholmu sídlí kluby Bajen Speedway Stockholm, Getingarna Stockholm, Monarkerna Stockholm. Ve Stockholmu také stojí známá Ericsson Globe Arena, multifunkční hala využívána zejména k hokejovým střetnutím. Odehrají se zde i zápasy Mistrovství světa v hokeji v roce 2013. Další významnou sportovní stavbou je Olympijský stadion, který byl vystavěn právě pro Olympijské hry v roce 1912.

Mapa Stockholmu


Zvětšit mapu

Poznámka:
První fotografie: Noční pohled na stockholmské Staré Město Gamla stan (By Oke (derivative work: White Nights in Stockholm (GamlaStan_from_Katarinahissen_Stockholm_Swe.jpg) [CC-BY-SA-2.5-2.0-1.0, CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons)

Zajímá vás další cestopis nebo zkušenosti jiných? O Stockholmu najdete třeba článek na tomto blogu, v dubnu se hodila nepromokavá bunda.