Skansen (Stockholm)

Skansen je muzeum pod otevřeným nebem (skanzen, slovo skansen/skanzen se stalo v mnoha jazycích označením pro muzeum pod širým nebem) a ZOO ve Stockholmu na ostrově Djurgården. Skansen založil Artur Hazelius již roku 1891 a inspiroval se podobným muzeem, které bylo založeno v Oslu v roce 1881 králem Oskarem II. Skanzen měl ukazovat jak se žilo v různých částech Švédska před industrializací.

Artur Hazelius během svých cest po Švédsku přivezl do skansenu po částech asi 150 domů, které byly ve Skansenu znovu sestaveny do původního stavu. Nyní je ve Skansenu asi 140 historických staveb, většina budov je originálem. Nejstarší z nich (Vastveitloftet) pochází ze čtrnáctého století. Všechny budovy jsou otevřeny pro návštěvníky a ukazují život ve Švédsku v sedmnáctém až devatenáctém století. Ve Skansenu je postavena i replika města z devatenáctého století, ve kterém se předvádějí tradiční řemesla v dobovém prostředí. Součástí areálu je i ZOO, která představuje mnoho druhů severských i jiných zvířat. V areálu Skansenu je i akvárium. Ve Skansenu je i takřka dvě stě metrů dlouhá lanovka.

Skansen, Stockholm, Švédsko

Skansen ve Stockholmu, hlavní vchod

Jak se tam dostat:

Skansen je postaven na ostrově Djurgården, v jeho východní části (blíže k mostu Djurgårdsbron). Poblíž Skansenu je Muzeum Vasa a také Nordiska museet (Severské muzeum). Můžete sem dojít pěšky z hlavního stockholmského vlakového nádraží (cca třicet pět minut) nebo ze stanice metra Karlaplan (cca patnáct minut). Nebo zde můžete dojet tramvají č.7 ze zastávky Sergels torg/Hamngatan a vystoupit na zastávce Stockholm Skansen. Autobusem č.69 z hlavního stockholmského vlakového nádraží nebo ze zastávky Sergels torg a vystoupíte na zastávce Djurgårdsbron a dojdete pěšky, nebo autobusem č.44 ze stanice Karlaplan a vystoupíte na zastávce Stockholm Skansen. Na ostrov Djurgården můžete také dojet lodí ze Slussen/Gamla stan a v létě také z Nybroplan. Muzeum je otevřeno každý den.

Otevírací doba a vstupné:

Otevírací doba a stejně tak vstupné se liší v závislosti od ročního období, Například v březnu je otevřeno od 10 do 16 hodin a vstupné pro dospělé je 70 SEK a například v srpnu je otevřeno od 10:00 do 22:00 hodin a vstupné je 140 SEK. Uvedené údaje se týkají vstupu do hlavních prostor Skansenu. Vstupné do Akvária (Skansen Akvariet) a do Přírodovědného muzea (Biologiska museet) se platí zvlášť a otevírací doba je kratší než u hlavní expozice. Aktuální informace o vstupném a otevírací době najdete na webových stránkách Skansenu.


Zvětšit mapu

Poznámka:
Fotografie: Hlavní vstup do Skansenu (By Holger.Ellgaard (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons)