Vasamuseet (Muzeum Vasa ve Stockholmu)

Muzeum Vasa (Vasamuseet) je námořní muzeum, které najdeme ve Stockholmu na ostrově Djurgården. Muzeum Vasa je součástí Švédského národního námořního muzea. Muzeum Vasa vystavuje pět lodí, zlatým hřebem muzea je však zachovaná švédská královská válečná loď z první poloviny sedmnáctého století. Loď byla postavena na příkaz švédského krále Gustava II. Adolfa holandským stavitelem lodí Henrikem Hybertssonem a byla dostavěna roku 1628. Loď nesla jméno po tehdy vládnoucí dynastii Vasa. Hned při své první plavbě se potopila a byla vyzvednuta ve velmi zachovalém stavu až roku 1961. V roce 1990 byla oficiálně otevřena budova muzea, která byla postavena přímo pro tuto loď.

Vasamuseet, Stockholm, Švédsko

Vasamuseet (Muzeum Vasa) Stockholm

Jak se tam dostat:

Nyní je Muzeum Vasa nejnavštěvovanějším muzeem ve Skandinávii. Muzeum je postaveno na ostrově Djurgården, vpravo od mostu Djurgårdsbron. Můžete sem dojít pěšky z hlavního stockholmského vlakového nádraží (cca třicet minut) nebo ze stanice metra Karlaplan (cca deset minut). Nebo zde můžete dojet tramvají č.7 ze zastávky Sergels torg/Hamngatan a vystoupit na zastávce Nordiska museet/Vasamuseet. Autobusem č.69 z hlavního stockholmského vlakového nádraží nebo ze zastávky Sergels torg a vystoupíte na zastávce Djurgårdsbron, nebo autobusem č.44 ze stanice Karlaplan a vystoupit na zastávce Nordiska museet/Vasamuseet. Na Djurgården můžete také dojet lodí ze Slussen/Gamla stan a v létě také z Nybroplan. Poblíž Muzea Vasa je Nordiska museet a také Skansen.

Otevírací doba a vstupné:

Muzeum je otevřeno každý den od 10 do 17 hodin, kromě středy, kdy je otevřeno až do 20 hodin. Od 1. června do 31. srpna je otevřeno od 8:30 do 18:00. Děti a mládež do 18 let mají vstupné zdarma, dospělí platí vstupné 110 SEK. Webové stránky Muzea Wasa.


Zvětšit mapu

Poznámka:
Fotografie: Venkovní pohled na budovu Vasamuseet (By Holger.Ellgaard (Own work) [CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons)