Malmö

Malmö je město ležící na jihu Švédska na poloostrově Scania (Skåne) . Malmö je co do počtu obyvatel (ve městě žije více než tři sta tisíc lidí) třetím největším městem Švédska. Město je administrativním centrem regionu Skåne. Metropolitní oblast Malmö (Stor-Malmö) je jedna ze tří oficiálních metropolitních oblastí ve Švédsku. Kromě Malmö zde patří také Skurup, Staffanstorp, Svedala, Trelleborg, Burlöv, Lomma, Lund, Vellinge, Höör, Kävlinge a Eslöv.

Malmö, Švédsko

Malmö

Historie Malmö

Malmö bylo založeno zřejmě ve třináctém století (uvádí se rok 1275, také jsou někdy uváděny dřívější data, jenž souvisí s obydlením daného místa) jako opevněné přístaviště arcibiskupem z Lundu. Město nadobylo velkého obchodního významu a v období mezi čtrnáctým a šestnáctým stoletím bylo jedním z nejvýznamnějších obchodních center v této části Baltského moře. Malmö bylo až do podepsání smlouvy v Roskilde roku 1658 dánským městem. Později začal počet obyvatel díky válkám a morové epidemii klesat. Obrat v rozvoji města začal na konci osmnáctého století, kdy byl postaven nový moderní přístav. V roce 1840 byla v malmö postaveny loděnice Kockums, v té době jedny z největších loděnic na světě. V polovině devatenáctého století je město napojeno na železniční síť, což ještě více podporuje rozvoj města. Malmö se stává průyslový centrem.

Památky a zajímavosti v Malmö
  • Malmöhus slott – Renesanční pevnost Malmöhus, nyní je zde muzeum (Malmö konstmuseum)
  • Sankt Petri kyrka – Kostel sv. Petra ze šestnáctého století
  • Malmö rådhus – Radnice ze šestnáctého století
  • Malmö synagoga – Synagoga z roku 1903
  • Turning Torso – Mrakodrap z roku 2005
Muzea a galerie v Malmö
  • Malmö konstmuseum – Městské muzeum umění v Malmö, které se nachází v pevnosti Malmöhus
  • Moderna museet Malmö – Pobočka Muzea moderního umění ve Stockholmu
  • Malmö Konsthall – Jedna z největších výstavních síní pro současné umění v Evropě
Doprava

Malmö je spojeno přes úžinu Øresund mostem (Öresundsbron) s dánským hlavním městem Kodaní, tímto mostem byl propojen i systém švédských dálnic s evropskými dálnicemi. Vlaky jezdí přes tento most z Kodaně, přes letiště Kodaň a Malmö i do Stockholmu. Vlaky Oresund jezdí každých dvacet minut, v noci co hodinu. Cesta z Malmö do Kodaně trvá okolo třiceti pěti minut.

V Malmö je třetí největší železniční stanice (Malmö centralstation) ve Švédsku. Malmö má vlakové spojení s Berlínem Kodaní, Stockholmem i Göteborgem. V Malmö je mezinárodní letiště Malmö Airport, které je využíváno hlavně nízkonákladovými aeroliniemi. Malmö nemá přímé letecké spojení s Českou republikou. Do blízké dánské Kodaně však z Prahy létají jak ČSA, tak Norwegian Air Schuttle. Přímo do Malmö můžeme letět z blízkých polských Katowic s leteckou společností Wizz Air. Do Malmö se můžete také dopravit přímo z Prahy autobusy od společností Eurolines nebo Student Agency.

Sport v Malmö

Nejpopulárnějším sportem v Malmö je zřejmě fotbal. Nejslavnějším sportovním klubem ve městě je fotbalový klub Malmö FF. Známý je také hokejový klub Malmö Redhawks.

Mapa Malmö


Zvětšit mapu
Poznámka:
Fotografie: Panorama Malmö (By Twowells 19:20, 10 November 2006 (UTC) (None) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons)