Umeå

Umeå je město na severovýchodě Švédska asi šest set kilometrů severně od Stockholmu a asi čtyři sta kilometrů od severního polárního kruhu. Umeå leží na řece Ume, poblíž jejího ústí do Botnického zálivu. Ve městě žije více než sedmdesát devět tisíc lidí a Umeå je tak největším městem severního Švédska. Umeå je administrativním centrem švédského regionu Västerbotten. Město bude společně s lotyšskou Rigou Evropským hlavním městem kultury pro rok 2014. Nejúspěšnějším sportovním klubem ve městě je v současnosti ženský fotbalový klub Umeå IK.

Umeå, Švédsko

Řeka Ume ve městě Umeå

Muzea v Umeå
  • Bildmuseet – Muzeum současného umění a vizuální kultury
  • Västerbottens museum – Muzeum regionu Västerbotten součástí je skanzen Gammlia friluftsmuseum
  • Svenska skidmuseet – Švédské muzeum lyžování
Doprava

Ve městě je mezinárodní letiště Umeå Airport, které leží na jižním předměstí. Město má také nové vysokorychlostní železniční spojení s jižnější částí Švédska a to díky vysokorychlostní trati Bothnia Line (Botniabanan), která spojuje město Umeå přes Örnsköldsvik s letištěm v Kramfors. V roce 2012 má být tato trať napojena na trať vedoucí až do Stockholmu.

Mapa Umeå


Zvětšit mapu

Poznámka:
Foto: Pohled na město Umeå přes řeku Ume. (By Tage Olsin (Own work (Photo taken by me)) [CC-BY-SA-2.0], via Wikimedia Commons)